AK Partili Arnavutköy Belediyesi'nde yolsuzluk üstüne yolsuzluk: Öğretmene şarkı söyletip star şarkıcı ödemesi yaptılar!

Belediye arabalarının personellerce özel araç gibi kullanıldığı, kamu araçlarıyla tatil yapıldığı, hayali konserlere ödeme gerçekleştirildiği, ihalelere fesatlık karıştırıldığı, Sayıştay Başkanlığı'nın AK Partili Arnavutköy Belediyesi'ni denetlemesiyle ortaya çıktı. AK Partili Başkan Haşim Baltacı'yı zor durumda bırakacak gelişmelerin gündeme düşmesiyle Arnavutköy'deki yerel siyasetin de yolsuzluk üzerine yoğunlaşacağı öngörülüyor.

AK Partili Arnavutköy Belediyesi'nde yolsuzluk üstüne yolsuzluk: Öğretmene şarkı söyletip star şarkıcı ödemesi yaptılar!

Sayıştay Başkanlığı 2017 yılında Arnavutköy Belediyesi’ni denetledi, ortaya ilginç yolsuzluk bağlantıları çıktı. İlçenin AK Partili Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Öğretmenler Günü etkinliğinde A grubu sanatçı konser vermiş gibi belediye kasasından ödeme yapmış olmasına rağmen konsere iki öğretmenin çıkarıldığı ve öğretmenlere şarkı söyletildiği Sayıştay denetçisinin titiz incelemesiyle tesbit edildi. Belediye başkanının bu yolsuzluğunu fark eden Sayıştay raportörü, “Konser veren sanatçının videosunu görmek istiyorum” deyince, belediye yetkilileri “Elimizde görüntü yok” yanıtını verdi.

Hayali konserlere ödeme yapıldı
AK Partili belediyelerden Arnavutköy’ü denetleyen Sayıştay Başkanlığı, ilçeye gönderdiği raportörünün dudak uçuklatan bulgularıyla karşılaştı. İhaleleri mercek altına alan raportör, çok sayıdaki ihaleye fesatlık karıştırıldığını, yapılmayan hizmetlerin yapılmış gibi gösterilerek ödemelerde bulunulduğunu tesbit etti. Belediye yetkililerinden yapılan konser, sünnet töreni, boğaz gezisi, şehir dışı turları gibi değişik etkinliklerin kayıtlarını isteyen raportör, hizmetlerin ya hiç yapılmadığını ya da eksik yapıldığı halde tam yapılmış gibi gösterildiğini gördü. Raportör, 2016/478779 sayılı ihalede mal ve hizmet alımın aynı anda gerçekleştirildiğini, toplamda 6 milyon 292 bin 285 TL.’lik ihalede yasa dışı işlemler olduğunu ortaya çıkardı.

31 TL.'lik sucuk 125 TL.'ye satın alındı
Farklı alanlardaki hizmet ve mal alımlarında kısmi ihale yerine tek kalemlik torba ihale yapılmasının rekabeti engellediğini ve bu durumun yasaya aykırı olduğunu ileri süren Sayıştay denetçisi, teklif fiyatlarının da rayiç bedelin çok çok üstünde olduğunu belirledi. Piyasa değeri 3.38 TL  olan saç boyasının 35 TL. bulaşık makinası parlatıcısının 15 TL. yerine 300 TL.’ye alındığını fark eden denetçi, kilosu 31 TL. olması gereken sucuğun ise 125 TL.’ye alınması karşısında şaşkınlığa uğradı. Denetçi, bazı ürünlerde 25 kat fazlasına kadar varan bir alım olduğunu raporuna eklerken, ihalenin bu yolla şişirildiğini kalem kalem sıraladı, “Bunu izah etmek mümkün değil” diye not düştü.

29 belediye aracı tatil beldelerinde çıktı
İğneyle kuyu kazarcasına araştırma içerisine giren Sayıştay denetçisi, içinde Kuran-ı Kerim’in de bulunduğu onlarca mal alımında KDV oranın yüksek gösterildiğini, bu yöntemle de yaklaşık 250 bin TL.’lik fazladan ödeme yapılarak devletin zarara uğratıldığını raporladı. Milyon dolarlık ihalelerdeki çok sayıda yolsuzluğu denetim esnasında gören Sayıştay raportörü, vatandaşlara hediye edildiği ileri sürülen ürünlerin teslim edilmediği halde ihaleyi alan firmaya ödeme yapıldığı, adrese teslim ihalelerin gerçekleştiği, belediyeye ait araçların tatil günlerinde ve özel işlerde kullanıldığı gibi birçok açığı yakaladı. Denetçi, herhangi bir görevlendirme kağıdı olmadığı halde belediyeye ait 29 aracın sadece 2017 yılında İstanbul ili dışında 178 gişeden geçiş yaptığını, on iki günlük yıllık izni olan bir belediye personelinin 34 UG 2140 plakalı aracı özel işlerinde kullandığını OGS kayıtlarından belirledi.
 
Sayıştay denetçisi Arnavutköy’deki bazı özel eğitim kurumlarına belediye bütçesinden ciddi paralar harcanarak inşaat yatırımları yapıldığını ortaya çıkarmanın yanı sıra iki seçim döneminde 12 özel kalem müdürü ataması yapıldığını, torpilli işlemlerle sınavsız memuriyete geçiş yolunun açıldığını, bu sistemden yararlandırılan bazı kişilerin derhal başka kurumlara kaydırıldığını sıkı incelemesinde tesbit etti.

Belediyenin savunması yalan çıktı
Raporunu 120 sayfaya sığdıran denetçi, hiç yapılmayan etkinliklerin yapılmış gibi gösterildiğini, dağıtılan yemek adetlerinde sayının özellikle abartıldığını, hayali konserlerle belediye bütçesinden ödeme gerçekleştirildiğini belediye yetkililerine sorduğunda, aldığı cevapların da gerçekçi olmadığı yönündeki ifadeleri önemli detaylar olarak paylaştı. Bir etkinliğin dört yıldızlı otelde yapılmış gibi gösterilmesi karşısında savunma isteyen denetçiye, “Etkinliği okulda yaptık” yanıtının verilmesi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve adı geçen okul yetkilileriyle iletişime geçildi. Israrlı takip sonucu o etkinliğin okulda yapılmadığı resmi olarak ifade edilirken, Arnavutköy Belediyesi’ndeki yolsuzlukların had safhaya ulaştığını dedektif gibi çalışarak tesbit eden raportör, kamunun zarara uğratıldığını raporuna ekledi.

Yerelkulis Haber Merkezi (YHM)
www.yerelkulisgazetesi.com
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.