Böylesi ancak Türkiye'de olur: 3'er ay hapis cezası alan 4 belediye personeli ile göz yuman İmamoğlu'nun imdadına İmar affı yetişti!

“Böylesi ancak Türkiye’de olur” dedirten bir skandal, metropol kent İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde ortaya çıktı. Skandalın başkahramanı ise AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un, TBMM kürsüsünden “Beton Ekrem” diye seslendiği isim, Ekrem İmamoğlu. Olayın bir başka ilginç yanı ise Başkan İmamoğlu’nun, yasalara aykırı bir şekilde Beylikdüzü’nde konuşlandırılan beton santraline göz yumması ve yol vermesiyle 4 belediye personelinin hapis cezasına çarptırılması. Belediyede çalışan 4 inşaat mühendisinin başını yakan olayda dikkatleri çeken bir diğer skandal ise dönemin ilçe belediye başkanı İmamoğlu’nun, Yakuplu’da kat karşılığı müteahhitliğini üstlendiği bir inşaat projesinin beton ihtiyacını göz yumduğu kaçak beton santralinden temin etmiş olması.

Böylesi ancak Türkiye'de olur: 3'er ay hapis cezası alan 4 belediye personeli ile göz yuman İmamoğlu'nun imdadına İmar affı yetişti!


Beylikdüzü Kavaklı bölgesinde imara kapalı 8,5 dönümlük 24 numaralı parselde 2016 yılında yükselmeye başlayan beton santralinin yasalara aykırı olduğu şikayeti sonucunda ilginç gelişmelerin ortaya çıkması “Bu kadarına da pes doğrusu” dedirtti. Bir vatandaşın defalarca yaptığı şikayetlere sürekli yanıltıcı bilgiler veren Beylikdüzü Belediyesi, “Orada sadece bahçe duvarı yapılıyor. Bu da yasaya aykırı değil” şeklinde bilgiler paylaştı.

 
3’ER AY HAPİS CEZASI
Olayın peşini bırakmayan şikayetçi vatandaşın girişimleri, arazide yükselen ve faaliyet gösteren kaçak beton santraline göz yuman 4 belediye personelinin yargılanmasına neden oldu. Büyükçekmece 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan inşaat mühendisleri Ertan Kara, Mustafa Altıntaş, Eylem Deniz Yıldırım ve İmar Müdürü Elçin Karaoğlu savunmalarında, “Yasaya aykırı bir şey yapmadık” deseler de ceza almaktan kurtulamadı. Mahkeme, sanıklara, 3’er ay hapis cezası verdikten sonra 5 yıl boyunca bir daha suç işlememeleri kaydıyla Hükmün Açıklanmasını Geriye Bırakma (HAGB) işlemini uyguladı.
 
ŞİRKETİNE KAÇAK SANTRALDEN BETON ALMIŞ
!
Skandalın detayları arasında, dönemin Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Yakuplu’da kat karşılığı müteahhitliğini üstlendiği projenin beton ihtiyacını, yargı konusu edilen kaçak beton santralinden temin etmesi de oldukça göze çarptı. Belediye Başkanı İmamoğlu’nun, kentin göbeğindeki kaçak beton santraline yol vermesi ve santralin ruhsata bağlanmasına “Olur” demesi ise yapılan şikayet sonucunda İBB’den dönmesine neden oldu. Verilen ruhsatı yasaya aykırı bulan İBB, ruhsatın iptali için düğmeye basarken, yargılama döneminde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne terfi ettirilen Elçin Karaoğlu imzalı ilçe belediye kararında, Beylikdüzü Belediyesi tarafından verilen ruhsatın Encümen kararıyla iptal edildiği belirtildi. Müdür Karaoğlu’nun görevi kötüye kullanmak suçundan dolayı aldığı 3 aylık hapis cezasına rağmen 2019 yerel seçimlerinin ardından başkan yardımcılığına getirilmesi ise bir başka önemli detay olarak öne çıktı.
 
İMAMOĞLU VE EKİBİNİN İMDADINA İMAR AFFI YETİŞTİ

İmar suçuyla ilgili hakkında şikayetçi olunan isimlerden birisi de dönemin Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ydu. Seçilmiş belediye başkanı olması sıfatıyla yargılanması İçişleri Bakanlığı iznine tabi olan İmamoğlu hakkında ön inceleme raporu düzenleyen Mülkiye müfettişi, raporunda, gelişmelerden belediye başkanının haberinin olmamasının imkansız olduğuna değinince, Bakan Süleyman Soylu’dan “Yargılansın” vizesi çıktı. Bakanlık kararını Danıştay’a taşıyan İmamoğlu’nun imdadına ise İmar affı yetişti. Yasadan faydalanan İmamoğlu’nun yargılanma süreci sona ererken, hapis cezasına çarptırılan 4 belediye personeli de İmar affının getirdiği düzenleme nedeniyle aldıkları cezadan kurtulmuş oldu. Yasaya göre, imar suçu işleyenler, suçun ortadan kaldırılması halinde hapis cezası almış olsalar dahi mahkumiyetleri de ortadan kalkmış sayılıyor.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.