CHP'lilerden uyarı: İmamoğlu'nun işaret ettiği Çalık aday gösterilirse seçimler kaybedilebilir!

    CHP-İP ittifakında bazı yerlerde aday belirleme konusunda “İçime sinmeyen yerler var” açıklamasıyla gündem yaratan CHP Genel Başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın ardından, bu kez de Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, imardan sorumlu başkan danışmanı Mehmet Murat Çalık’ı kendinden boşalan koltuğa aday göstereceğini ima etmesi, bazı CHP’lilerin içlerine sindiremedikleri gerekçesiyle tepki göstermesine neden oldu. Partideki bu şaşırtıcı gelişmenin etik değerlerle ve ahlakla bağdaşmadığını ifade eden bir bildirinin altına imzalarını koyan muhalif grup, Beylikdüzü’ndeki yerel seçimlerin kaybedilme riskinin yüksek olduğuna değindi, “Gerçekleri görmezden gelerek, Beylikdüzü’nde örgüte rağmen örgütün istemediği bir adayı dayatanlar, burada alınacak muhtemel bir seçim yenilgisinin ve tarihi vebalin sorumluları olacaklardır” özetiyle yanlıştan dönülmesini istedi

CHP'lilerden uyarı: İmamoğlu'nun işaret ettiği Çalık aday gösterilirse seçimler kaybedilebilir!

Yerel seçimlere kısa bir süre kala, aday belirleme sürecindeki itirazlar, Beylikdüzü’nde yazılı bir açıklamaya dönüştü. İçlerinde, avukat, doktor, mali müşavir, mühendis, eski belediye başkanı ve yerel siyasetçilerin olduğu CHP’li bir grup, İBB adaylığı kesinleşme sürecinde olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun diğer yandan Beylikdüzü CHP adayını belirleme noktasında etkin rol üstlenmesine yüksek sesle itiraz etti. İmamoğlu’nun, imardan sorumlu başkan danışmanı Mehmet Murat Çalık’ın aday olmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile pazarlık ettiği kulislere yansırken, yaptığı bir toplantıda ““Ben İstanbul Büyükşehir’e adayıyım, Beylikdüzü’nde de yerime kimi istersem onu koyarım. Bana bu yetki  Genel Başkan tarafından verildi” şeklindeki sözleri sarf ettiği iddiası bardağı taşıran damla oldu.

Parti içindeki bu gelişmeler ise yerel siyasetin etkin isimlerini bir araya getirdi. Mutabakata varılan metin doğrultusunda yazılı bir açıklama yapan muhalif grup, “Tüzüğümüze göre  adaylar;  merkez ataması, eğilim yoklaması ve ön seçim yöntemleri ile belirlenebilmektedir. Ancak,  yerel seçimlerde  partimizin  belediye başkan adayları, uzun zamandan bu yana parti Genel Merkezimiz’deki dar bir kadro tarafından, belediye meclis üyeleri ise; bu dar  kadronun atadığı belediye başkan adayı tarafından belirlenmektedir. Bu yöntem; belediye başkanı ve  meclis üyelerini belirlemede, liyakattan uzak, siyasal bir  duruşu ve “hikayesi” olmayan, hatta parti ile hiçbir bağı bulunmayan kimliklerin belediye başkan adayı  yapılmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak bu yöntem, belirlenen bu adayların, belediye başkanı seçilseler de, parti örgütü ve yönetiminden uzak, tek başına yönetme keyfiyetine yol açmaktadır” şeklinde ifadeler kullandı.

Metinde, isim vermeden eleştirilen Mehmet Murat Çalık’ın, örgütle bağının sıkı olmadığını, yeterince tanınmadığını, onunla seçime gidilmesi halinde Beylikdüzü’ndeki seçimlerin kaybedilebileceğini belirten muhalif grup, “Mevcut belediye başkanı, ilçe başkanı ve yönetimi, aday belirleme sürecini bu antidemokratik yöntemi fırsat bilerek ganimete dönüştürme gayretindedirler. İsmi partimizin İBB Başkan adayı olarak öne çıkan belediye başkanı; parti  örgütünü, üyeleri  ve seçmen iradesini yok saymaktadır. Mevcut belediye başkanı, ilçe yönetimi ve bazı partilileri ilçe merkezine toplayarak  “Ben İstanbul Büyükşehir’e adayıyım, Beylikdüzü’nde de yerime kimi istersem onu koyarım. Bana bu yetki  Genel Başkan tarafından verildi” gibi açıklamalar yapmaktadır. Bu davranış biçimi ne parti içi hukukla ne de etik ve ahlakla örtüşmeyen bir anlayışı sergilemektedir” detayını da bildiriye ekledi.
 
İşte o itiraz metninin tamamı

CUMHURİYET HALK PARTİSİ  BEYLiKDÜZÜ ÜYESİ
ARKADAŞLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR 

 
 
Değerli Partili Arkadaşlarımız,
Hepimizin bildiği gibi, ülkemiz 2019 Yerel Yönetimler Seçimine hazırlanıyor. Bu seçimler öncesinde,  üyeler ve seçmen nezdinde doğru adayların saptanması, bu konuda partimizde eylem ve söylem birliğinin sağlanması oldukça önem taşımaktadır. Zira; bu seçimler, ülkemizin içinde bulunduğu karanlık gidişata dur demenin son çıkışıdır.
               Tüzüğümüze göre  adaylar;  merkez ataması, eğilim yoklaması ve ön seçim yöntemleri ile belirlenebilmektedir. Ancak,  yerel seçimlerde  partimizin  belediye başkan adayları, uzun zamandan bu yana parti Genel Merkezimiz’deki dar bir kadro tarafından, belediye meclis üyeleri ise; bu dar  kadronun atadığı belediye başkan adayı tarafından belirlenmektedir.
               Bu yöntem; belediye başkanı ve  meclis üyelerini belirlemede, liyakattan uzak, siyasal bir  duruşu ve “hikayesi” olmayan, hatta parti ile hiçbir bağı bulunmayan kimliklerin belediye başkan adayı  yapılmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak bu yöntem, belirlenen bu adayların, belediye başkanı seçilseler de, parti örgütü ve yönetiminden uzak, tek başına yönetme keyfiyetine yol açmaktadır.
               Böylesi bir anlayışın, dar bir kadronun parti içi iktidarından başka bir işe yaramadığı tarihsel olarak sabittir. Sol ve sosyal demokrat partiler yapıları ve program itibariyle, parti örgütü ve üye temeline oturan partilerdir. Bundan vazgeçerek ve görmezden gelerek, sağ partilere öykünerek, sağın dilini kullanarak, iki dudak arasında parti yönetmek ve aday belirlemek, ne partiye, ne de ülkeye yarar sağlamaz. Bu durum, ülkenin bugün geldiği somut koşullardan da açıkça anlaşılmaktadır.
               Bütün bu somut gerçekler orta yerdeyken, üzülerek belirtmeliyiz ki, Genel Merkezimiz, bu sefer de deyim yerinde ise,“Atı, arabanın önü yerine arkasına  koşmuştur.” Yerel seçimlerle ilgili adaylık başvurusunun adaylaşma yönteminin belirlenmesinden önce yaptırılması bunun açık bir örneğidir.
               Yukarı da yazdığımız tüm bu tespitler ışığında, şunu söyleyebiliriz ki, yerelimiz olan Beylikdüzü’nde de benzer bir süreç işletilmeye çalışılmaktadır. Mevcut belediye başkanı, ilçe başkanı ve yönetimi, aday belirleme sürecini bu anti demokratik yöntemi fırsat bilerek ganimete dönüştürme gayretindedirler. İsmi partimizin İBB Başkan adayı olarak öne çıkan belediye başkanı; parti  örgütünü, üyeleri  ve seçmen iradesini yok saymaktadır. Mevcut belediye başkanı, ilçe yönetimi ve bazı partilileri ilçe merkezine toplayarak  “Ben İstanbul Büyükşehir’e adayıyım, Beylikdüzü’nde de yerime kimi istersem onu koyarım. Bana bu yetki  Genel Başkan tarafından verildi” gibi açıklamalar yapmaktadır. Bu davranış biçimi ne parti içi hukukla ne de etik ve ahlakla örtüşmeyen bir anlayışı sergilemektedir.
              Bizler; Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri olarak; üyelikten ve seçmen hukukundan doğan hakkımızı kullanarak, bu tür dayatmaları kimden gelirse gelsin şiddetle reddediyoruz. Bilinmelidir ki; Cumhuriyet Halk Partisi birilerinin özel mülkiyeti misali keyfince kararlar alabileceği bir kurum değildir. Cumhuriyet Halk Partisi; gözünü ihtiras bürümüş, kifayetsiz muhterislerin ve onların yaverlerinin, siyasi kariyer planlama ve sıçrama tahtası değildir. Cumhuriyet Halk Partisi, bir grup işbirlikçinin, bir grup beton lobisinin, bir grup imar talancısının değil, halkın partisidir.
   Bizler; yani Cumhuriyet Halk Partisi Beylikdüzü üyeleri; belediye başkan adayımıza ilişkin olarak; kişiler ve kimlikler üzerinden değil, öncelikle ilkeler ve değerler üzerinden bir tarif yapılmasını istiyoruz. O tarif ise bizce şudur: Adayımız; partide geçmişi, örgütte karşılığı, yaşadığı kentte tanınırlığı, seçmende karşılığı olan, hiçbir şaibeye bulaşmamış birisi olmalıdır. Adayımız; kentin sorunlarını halka sorarak, halk meclisleri kurarak çözmelidir. Adayımız, kentin rantını bir avuç imar yağmacısına değil, kentlisine ve kentine kazandırabilecek, eğitimli, “İNSANA DOKUNAN” birisi olmalıdır. Bu tariflerin dışındaki kimlikleri dayatanlar; bilinmelidir ki, Beylikdüzünde seçimlerin kazanılmasını değil, kaybedilmesini istemektedirler. Bunun en somut örneği 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde yaşanmıştır. Partimiz ile geçmişi, partimiz ilkelerine dayalı bir hikayesi, örgütle hiçbir bağı olmayan, üyelerin bile tanımadığı ve kabul etmediği adayı seçmenin kabul etmesini düşünmek aymazlıktır.
 
Son olarak şu çok iyi bilinmelidir ki; bütün bu gerçekleri görmezden gelerek, Beylikdüzü’nde örgüte rağmen örgütün istemediği bir adayı dayatanlar, burada alınacak muhtemel bir seçim yenilgisinin ve tarihi vebalin sorumluları olacaklardır.16/12/2018
 
 Beylikdüzü Üye İnisiyatifi

               
GÜRPINAR BELDE ESKİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÖÇKÜNCÜ
MALİ MÜŞAVİR TURGAY EMİNOĞLU
OP. DR. DENİZ ÇUHALI
AV. ŞAHİN EROL
AV. REİS ŞİMŞEK
İŞADAMI NECATİ ÇANKAYA
Y. İNŞAAT MÜHENDİSİ ÜMİT GİRİŞ
GÜRPINAR CEM EVİ ESKİ BAŞKANI FEYZULLAH ARSLAN
MÜHENDİS YETKİN İNAN
HARİTA MÜHENDİSİ RAMAZAN BEZEM
 

 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ TAŞ - 7 ay önce
ÇOK DOĞRU TESPİT... YAPIN OP.DR.B.DENİZ ÇUHALI 'YI KAZANIN SEÇİMLERİ...KARŞILIĞI OLAN BİR ADAM GİBİ ADAM.HER KESİMDEN OY ALIR...
Avatar
Aydın ŞİMŞEK - 7 ay önce
Arkadaşlar Çok Haklı Ve Doğru Söylüyorlar.
Burda Dr. DENİZ Beyi Aday Yapsalar Farklı Kazanırlar.