Dünya rekortmeni Cem Karabay: İmamoğlu'nu Rabbime havale ediyorum...

Başkanlığını, dünya rekortmeni Cem Karabay’ın yaptığı dernek binası, dün gece, CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu talimatıyla yerle bir edildi. İlçe sakinleri olaya yoğun tepki gösterirken, dernek başkanı Karabay, “İmamoğlu’nu Rabbime havale ediyorum” diye konuştu.

Dünya rekortmeni Cem Karabay: İmamoğlu'nu Rabbime havale ediyorum...

Karabay, dernek hakkında öne sürülen iddiaların ise spekülatif iftiralardan ibaret olduğunu belirtti.
İlçe gündeminin ilk sıralarına oturan bir yıkım olayı, belediye meclis gündemine de taşındı. AK Parti Grup sözcüsü Mücahit Birinci, sporun ve sporcunun desteklenmesi gerektiğine işaret ederken, kendi topladıkları bağış parasıyla yapılan dernek binasının yıkılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti. Eleştirilere kısa bir yanıt veren kentin CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, dernek binasının amacı dışında kullanıldığını öne sürdü, “Orada kirli ilişkiler var” demekle yetindi. Konuyla ilgili detay paylaşamayacağını söyleyen CHP’li Başkan, somut deliller ortaya koymadan dernek hakkında bir karalama kampanyasının fitilini ateşledi. İmamoğlu’nun bu açıklamasına oturduğu yerden tepki gösteren Mücahit Birinci ise “Bunlar spekülatif sözler” karşılığını verdi.

Hukuki süreci halen devam eden yıkım olayının oldubittiye getirilmesinin ardında farklı niyetlerin olduğuna değinen Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Derneği Başkanı Cem Karabay ise “İmamoğlu’nu Rabbime havale ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan Beylikdüzü Belediyesi de gerçekleştirdiği yıkımın ardından yazılı bir açıklama yaptı. Basın mensuplarına gönderdiği açıklamasında, işlemin yasal dayanağı bulunduğundan bahseden belediye, dernek binasının yasal dayanaktan yoksun olduğunu belirtti.

İşte belediyenin yazılı açıklaması:
 
Sayın Basın Mensubu,
Belediyemiz mülkiyetinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi Derviş Eroğlu Cd. 191 Ada 14 Parsel üzerinde Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü Derneği’nce kullanılan, yaklaşık 7 m * 15 m ebatındaki tek katlı prefabrikle ilgili olarak herhangi bir tahsis ya da kiralama vb. yasal bir izin bulunmamaktadır.
Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü’ne, Gürpınar Mahallesi Sahil mevkiinde, spor kulübünün çalışmaları için uygun alan olan, deniz kenarında yaklaşık üç dönüm alan üzerinde bir alan tahsis edilmiştir. Bu tahsis işlemi ardından derneğin, bahsi geçen Cumhuriyet Mahallesi’ndeki prefabrik yapıyı uzun süre sportif faaliyetler için kullanmadığı, hatta kapalı tuttuğu tespit edilmiştir.
Dernek yetkililerince kamuoyunda, “Beylikdüzü Belediyesi intikam alıyor” söylemleri ve göstermiş olduğu davranışlar ile Beylikdüzü Belediyesi’nin hukuksuz bir işlem yaptığını öne sürerek kamuoyunu yanıltması hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamakla beraber, Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” sözünde söylediği gibi derneğin adına yakışmayacak davranışlarda bulunulmaktadır.
İzinsiz kullanım dolayısıyla tesis edilen işlem hukuka uygun olmadığından Beylikdüzü Belediyesince mevcut alanın spor alanı için projelendirilmesi adına, ilgili derneğe şifahen birçok kez prefabrik yapıyı kaldırması söylenmiştir. Tüm bu uyarıların dikkate alınmaması üzerine konuyla ilgili 02.05.2018 tarihinde bahse konu alanı kullanan yetkililere işgalin kaldırılmasıyla ilgili tebliğ edilmiştir. Bunun üzerine işgali yapan dernek, mahkemeye başvurmuş, İstanbul 5.İdare Mahkemesi de 2018/997 esas numaralı kararıyla söz konusu derneğin yürütmeyi durdurma isteğinin REDDİNE karar vermiştir. Dolayısıyla tahliye ve yıkımla ilgili herhangi bir yasal olmayan durum söz konusu değildir.
Konuyla ilgili dernek yetkililerinin iddia ettiği gibi “Karara itiraz ettik. Yasal süreç bitmeden yıkıyorlar” şeklinde söyleminin yasal olarak bir geçerliliği yoktur. Söz konusu konuyla ilgili karara itiraz edilmiş olsa da, 2709 sayılı Anayasanın 138.maddesinin 4.fıkrası ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28.Maddesi uyarınca mahkemece yürütmenin durdurulmasına veya iptaline ilişkin bir karar verilmediği sürece yıkım işleminin uygulanmasına devam edileceği tabiidir.
Bilginize sunarız.
Beylikdüzü Belediyesi
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.