Esenyurt belediyesi o ihaleye yazılı açıklamayla yanıt verdi: "Pazarlık usulü, zaruretten kaynaklanmıştır..."

www.yerelkulisgazetesi.com’da yer alan ‘Adamına göre İhale: Kadıoğlu’ndan milyonlarca dolarlık kıyak” başlıklı habere Esenyurt Belediyesi yazılı açıklamayla yanıt verdi. Belediye yetkilileri, ihalenin, pazarlık usulü gerçekleşmesinin zaruretten kaynaklı olduğuna vurgu yaparak, işlemlerin, yasal ve hukuki çerçevede sonuçlandırıldığını belirtti.

Esenyurt belediyesi o ihaleye yazılı açıklamayla yanıt verdi: "Pazarlık usulü, zaruretten kaynaklanmıştır..."

Belediye yetkilileri, ayrıca, haberde sehven yazılan 24 aylık sürenin gerçeği yansıtmadığından bahsederek, ihale sürecinin 12 ay olduğuna dikkat çekti. Açıklamada, "19. Maddeye göre açık ihaleye çıkılmış olması durumunda 2 Aydan fazla bir süreç gerekmekte olup, bu süreçte hizmetlerin aksayacağı aşikardır. Örn; Aile  Sağlık Merkezleri temizliğinde olası bir aksaklık nedeniyle halkımızın genel sağlığının olumsuz etkilenmesi, okulları örnek verdiğimizde öğrencilerimizin bireysel sağlıklarının bulaşıcı hastalıklarının artması, Parkların temizliğinde çöp yığınlarının oluşacağı hem çevreden hoş bir görüntünün olmayacağı hemde sağlık açısında ciddi sorunlar doğuracağı ortadadır. Yine ibadethanelerde de benzer sorunların ortaya çıkacağı aşikârdır" şeklinde detaylar paylaşıldı.

İşte o yazılı açıklamanın tam metni;
Bir haber sitesinde Esenyurt Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan (2017/46-43-32 İhale kayıt numaralı) hizmet alım işiyle ilgili iddialara cevaben;
Söz konusu bu ihale (2017/43-75-65 ihale kayıt numarası) ile 4734 sayılı kanunun 19. maddesine göre açık  ihaleye çıkılmıştır. Ancak ihale ilanında bulunan eksiklik, hata, itiraz ve iş miktarının değişmesi nedeniyle 4734 sayılı kamu ihale kanununun 16. maddesine göre 15.09.2017 Tarihinde iptal edilmiştir. EKAP’ta da bunları görebilirsiniz.
 
Bu nedenle  tekrar 19. Maddeye göre açık ihaleye çıkılmış olması durumunda 2 Aydan fazla bir süreç gerekmekte olup, Bu süreçte hizmetlerin aksayacağı aşikardır. Örn; Aile  Sağlık Merkezleri temizliğinde olası bir aksaklık nedeniyle halkımızın genel sağlığının olumsuz etkilenmesi, okulları örnek verdiğimizde öğrencilerimizin bireysel sağlıklarının bulaşıcı hastalıklarının artması, Parkların temizliğinde çöp yığınlarının oluşacağı hem çevreden hoş bir görüntünün olmayacağı hemde sağlık açısında ciddi sorunlar doğuracağı ortadadır. Yine ibadethanelerde de benzer sorunların ortaya çıkacağı aşikârdır. 
 
Bu nedenle var olan hizmetleri sürekliliği  ve hizmette olumsuzluğa mahal vermemek için oluşan olağanüstü durum nedeniyle 4734 sayılı kamu ihale kanunun 21-B maddesi uyarınca pazarlık usulü hizmet alımı zaruret haline gelmiştir.
 
Bahsi geçen haberlerde;
 
  1. İhalenin direk olarak pazarlık usulü yapıldığı ve adrese teslim edildiği vurgulanmaktadır lakin kurumumuz  yukarda da belirtildiği gibi  tüm yasal uygulamaları eksiksiz olarak yerine getirmiştir.
 
 2- Ayrıca ihalenin 24 ay gibi bir süre içinde yapıldığı belirtilmiştir. Ancak aslı böyle olmayıp 12 aylık bir ihaledir. Bu durum 2017/46-43-32 ihale kayıt numarası hizmet alım işinde anlaşılabilir ihalenin başlangıcı   01.10.2017 Bitişi 30.09.2018’dir. Ayrıca burada gözden kaçan bir durumu aydınlatmak lazımdır; Sözleşmenin ilgili maddesi gereği mevcut sözleşme devam ederken açık ihaleye çıkılır ve açık ihale sonuçlanınca pazarlık usulü olan ihale sonlanır ve 19. maddeye göre yapılan işler yürütülür. 5374 Sayılı KİK buna izin vermektedir.
  1. 4374 sayılı KİK 21-B pazarlık usulü çıkılan ihaleden firmaların haberinin olmadığı belirtilmekte olup aslında böyle bir durumun gerçeği yansıtmadığı EKAP üzerinden sisteme kayıtlı olan tüm firmaların isterse ilanı görmeleri mümkün olduğu ve istedikleri takdirde  bir dilekçe ile ihaleye girebilmeleri mümkündür. Haberdeki iddialar yanlış ve yalandır Dolayısıyla bu haber yanlıştır.
 
 4- Haberde rakamsal boyutta kamu zararı yapıldığı iddia edilmektedir. Üç yıldan bugüne kadar olan Tefe-Tüfe farkı, akaryakıt fiyat farkları,, askeri ücret farkları baz alındığında, daha önceki yapılmış benzer işlere bakıldığında, mevcut yapılan ihalenin rakamsal olarak kamunun yararına olduğu net olarak görülmektedir.   
 Sonuç olarak kurumumuz Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Dernekler, Aile Sağlık Merkezleri, Parklar, Muhtarlıklar, Kıraathaneler ( Kitap okuma yerleri)  Okullar, Yurtlar, Kurslar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarım, El ve Makine ile temizlenmesi yıkanması ve dezenfekte edilmesi işinde yasal herhangi bir olumsuz ve sakıncalı bir durum yoktur. 
Bu işlerin tamamını 5393 Sayılı Büyükşehir Kanunu’nun  14.Maddesine ve 4374 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine uygun olarak yapılmıştır.
Buradan hareketle bu haberlerden anlaşılacağı üzere son zamanlarda Başkanımız Sn. Necmi KADIOĞLU’nu hedef alarak  yasal bir ihaleyi sanki uygunsuz bir durum varmış gibi  servis edilerek olumsuz algı operasyonuna devam edilmiştir.  
Bu tür asılsız, maksatlı Kurumumuzu ve Belediye Başkanımızı töhmet altında bırakacak yayın yapanlar hakkında şikâyet ve dava haklarımız tereddütsüz kullanılacaktır.
 
İlgilisine İhtaren Duyurulur.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.