Mahkemeden şoke eden ret kararı : CHP'li başkanın 'özensiz yönetim anlayışı" yüz milyonlarca dolarlık projeyi mühürletti!

Partisince İBB Başkanlığı'na aday gösterildiği dönemde "İstanbul'a özenli bir yönetim anlayışı vaat ediyorum" diyen CHP'li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ilçedeki özensiz yönetim anlayışı, yüz milyonlarca dolarlık bir yatırımı şaibeli konuma düşürdü. ÇED raporu alınmadan yapı ruhsatı verilen Vira İstanbul projesindeki son hukuki süreçte de belediye ve müteahhit firma aleyhine karar çıktı. İdare Mahkemesi, şikayetçi bir vatandaşın aldırdığı yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması yönündeki itirazı, incelemeye gerek görmeden şeklen reddeti. Belediye ve ortağı müteahhit firma, hakim keşfi sonuçlanana kadar projeye çivi çakamayacak.

Mahkemeden şoke eden ret kararı : CHP'li başkanın 'özensiz yönetim anlayışı" yüz milyonlarca dolarlık projeyi mühürletti!

CHP’li belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun özensiz yönetim anlayışı, belediyeyle iş yapan yatırımcıyı mağdur ettiği gibi kurumu da mahkeme kapılarına taşıdı. Vira Istanbul projesiyle ilgili ‘Çivi çakmak bile yasak” hükmü taşıyan mahkeme kararına itiraz eden Beylikdüzü Belediyesi, Çevre İl Müdürlüğü ve müteahhit firmanın talepleri, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.’ncü İdare Dava Dairesi’nce de geri çevrildi.

 
Usulüne uygun ÇED raporu alınmadan inşaata başlandığı gerekçesiyle şikayete konu edilen Vira İstanbul projesine ait yapı ruhsatlarının iptaliyle birlikte  yerleşime uygun olmayan alanlarda inşaat yapıldığı da gündeme gelmiş, yargıya taşınan şikayet sonrasında ise 13. İdare Mahkemesi, bilirkişi incelemesi ve hakim keşfi sonuçlanana kadar inşaatın durdurulması kararını vermişti.
 
Hakim kararıyla mühürlenen inşaatta kaçak çalışmaların yapıldığı tesbit edilirken, proje ortakları, Beylikdüzü Belediyesi ve Gül İnşaat, yaptıkları itirazda yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasını talep etti.
 
Şikayeti değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdare Dava Dairesi, verdiği kararda,  “ivedi yargılama usulü”nün uygulanacağı idari uyuşmazlıklarda yürütmenin durdurulması kararına itiraz edilmeyeceğine hükmederek talebi reddetti. Mahkeme, şikayetin, esas yönünden incelenmesine gerek görmeden itirazın reddine oybirliğiyle karar verdi.
 
Belediye ortaklığıyla yükselen projenin ilk safhasında yasal prosedürü uygulamadan özensiz bir yönetim anlayışıyla hareket eden CHP’li Başkan Ekrem İmamoğlu ise hem yatırımcı müteahhiti mağdur etti, hem de Vira Istanbul projesini kamuoyunda şaibeli bir konuma düşürdü. Öte yandan, mağduriyetini belirten Gül İnşaat Proje ortağı Metin Gül de, inşaatın durdurulması nedeniyle maddi kayıplar yaşadığını, taşeron firmalarca tehdit edildiğini, projeden mülk satın alınan vatandaşların ise sözleşmelerini feshetme talebinde bulunduğunu ileri sürmüştü.

İŞTE O MAHKEME KARARIYerelkulis Haber Merkezi (YHM)
www.yerelkulisgazetesi.com
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.