Pişkin açıklama : Arnavutköy Belediyesi'nde o pislikler yaşanırken siz bostan korkuluğu muydunuz?

Sayıştay, belediyelerde tespit ettiği yolsuzluk vakalarında, harcama yetkilisi müdürle birlikte, üst yönetici sıfatına haiz başkan ve ilgili başkan yardımcısını mütessesil sorumlu olarak muhatap alırken, milyonlarca liralık yolsuzluğun ortaya çıkarıldığı Aranavutköy Belediyesi'nin AK Partili Belediye Başkanı Haşim Baltacı, müdürünü kurban seçti, kendisiyle ve başkan yardımcısının olaylarla ilgisi bulunmadığını belirten pişkin bir açıklama yaptı.

Pişkin açıklama : Arnavutköy Belediyesi'nde o pislikler yaşanırken siz bostan korkuluğu muydunuz?

 
2017 yılı Sayıştay denetiminde yolsuzluk üstüne yolsuzluğun tesbit edildiği Arnavutköy Belediyesi’nden “Bu kadarına da pes doğrusu” dedirten pişkin bir açıklama geldi. Belediye açıklamasında, ihalelerle başkan ve başkan yardımcılarının hiçbir ilgisinin olmadığı, sorumluluğun ilgili müdüre ait olduğu belirtildi. Denetleme ve kontrol yetkisi olması nedeniyle “Üst yönetici” sıfatını taşıyan belediye başkanı ve bağlı başkan yardımcısının kendilerini kurtarmak için müdürü kurban seçmesi ise oldukça dikkat çekti.
 
Hiç yapılmayan işlerin yapılmış gibi gösterildiği, yapılanların ise eksik yapıldığının tesbit edildiği Sayıştay incelemesinde milyonlarca liralık usulsüz tesbit edilirken, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, tepki çeken yolsuzluğun oranını “2017 yılında 195 milyon liralık kamuya açık ihalesi bulunan belediyemizin işlemlerinde sadece % 4’üne karşılk gelen tutarıyla ilgili olumsuzluk tesbit edilmiştir” diyerek hafifletmeye çalıştı. Öte yandan Sayıştay denetçilerin, belediyenin tüm işlemlerini denetleyecek mesaisi ve yeterli ekibinin olmadığı bilinirken, sanki tüm işlemler incelenmiş gibi bir hava yaratılmaya çalışılması ise belediye yetkililerinin açıklamasındaki pişkinlik olarak değerlendirildi.
 
Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın “Üst yönetici” yolsuzluk tesbit edilen Kültür İşleri Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Başkan yardımcısı Turgut Baran’ın ise sorumlu bulunduğu aşikar iken her iki ismin kendisini dışarıda bırakarak, ilgili müdürü hedefe koyması ise vatandaşın tepkisini çekti.

Ortada ihale yok, etkinlik var!
Başkan Baltacı ve yardımcısı Turgut Baran 2012 yılında Arnavutköy Belediyesi’nce gerçekleştirilen İstanbul 1. Manda Fesitivali’nde etkinliğe katılmış, dereceye giren yarışmacılara da ödüllerini takdim etmişti. Sanatçı Arif Şentürk’ün sahne aldığı festivalin ihalesi henüz sonuçlanmadığı ve festivalden 1 ay sonra sözleşmesi imzalandığı halde, başkan ve yardımcısının o etkinliği nasıl gerçekleştirdiği de gündem konusu olurken, “Manda festivalinde ihaleye fesat karıştırma suçu da yalnızca müdüre mi ait?” sorusunu gündeme düşürdü.
 
Kontrol ve denetleme yetkisi bulunan Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı’nın, envai çeşit yolsuzluğun yapıldığı Aranavutköy Belediyesi’ndeki olumsuz işlemlerden habrinin olmadığı yönündeki açıklaması kamuoyunu tatmin etmezken, vatandaşlar, sosyal medya üzerinden sert tepkiler gösterdi.

Müdürü kurban seçtiler!
Çeşitli kültürel etkinliklere, 500 kişi götürüldüğü halde sayının abartılarak on kat gösterilmesi ve ona göre ödeme yapılması, belediyeye ait 29 aracın özel işlerde kullanılarak tatil beldelerinde bulunduğunun tesbit edilmesi, ulusal çapta şöhret olmuş şarkıcı yerine iki öğretmenin çıkartılarak konser verilmesi, ödemenin ise şarkıcı gelmiş gibi yüksek fiyattan faturalandırılması, boğaz gezileri, yemek ikramları, hediye dağıtımlarında verilen hizmetlerden kat kat fazla ödeme yapılaması gibi bir dizi yolsuzluğun yapıldığı belediyede, başkan ve ilgili başkan yardımcısının olaylardan haberleri ve ilgisi olmadıkları yönünde kesin açıklamada bulunması ise akıllara, “Müdür bunları yaparken, siz bostan korkuluğu muydunuz” sorusunu akıllara getirdi.

Yerelkulis Haber Merkezi (YHM)
www.yerelkulisgazetesi.com

İşte o açıklama :


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.