Şarap ihalesine çıkan CHP'li Tunç Soyer'e, Yeşilay plaket verdi!

CHP’li belediyelerden İzmir’de, bir yandan alkolle mücadele seminerleri verilirken, diğer yandan da belediye şirketi üzerinden içki alımları yapılıyor. Belediyenin, “Tavşan kaç, tazı tut” yöntemindeki garip uygulamasında, Anayasa’nın 58’nci maddesi ihlal edilirken, Yeşilay İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü’nün elinden “Yeşilay Gönüllüsü” plaketini alan CHP’li Başkan Tunç Soyer’in, “Gençlerimiz için bağımlılıkla mücadele noktasında seve seve işbirliği içinde oluruz” mesajını vermesi de çelişkinin zirvesi olarak öne çıktı.

Şarap ihalesine çıkan CHP'li Tunç Soyer'e, Yeşilay plaket verdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Grand A.Ş.’nin, öteden beri alkollü içki alım ihalesine çıktığının belgesine www.yerelkulisgazetesi.com ulaştı. CHP’li belediyenin kuruluşları arasında yer alan şirket, 35’den fazla değişik ihalede, 400 bin TL’ye varan şarap alımı gerçekleştirdi. 2015 yılından bu yana gerçekleştirilen ihaleler, Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) 4734/3-g yöntemiyle sonuçlandırılırken, yönetim kurulunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki birçok daire başkanının da bulunduğu Grand A.Ş. adlı belediye kuruluşu, hangi cins şaraba ihtiyacı olduğunu ise kalem kalem ihale detaylarına ekledi.
 
Anayasa’nın Gençliğin Korunması başlıklı 58’inci maddesinde, “Devlet, İstiklal ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müsbet ilmin ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaç edinen görüşlere karşı yetişme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirleri alır. Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır” ifadelerine yer verilirken, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce belediye kuruluşu üzerinden defalarca şarap ihalesine çıkılması, Anayasa’nın açık hükmünün görmezlikten gelindiği gerçeğini öne çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre en çok alkol tüketen iller sıralamasında ilk 10’a giren İzmir’de, Yeşilay ile işbirliği yaparak bağımlılıkla mücadelede edeceği sözünü veren CHP’li Başkan Tunç Soyer’in, Yeşilay İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü’nün elinden “Yeşilay Gönüllüsü” plaketini aldıktan 2 ay sonra, belediye kuruluşu Grand A.Ş.’nin bir kez daha şarap alım ihalesini sonuçlandırması, akıllara “Tavşan kaç, tazı tut” deyimini getirdi. Belediye kuruluşu, en son 5 Eylül’de sözleşmesini imzaladığı “Sevilen Şarapları Alımı” ihalesinde 2 bin 340 TL.’lik şarap satın aldı.

Bir yandan alkollü içecek satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, diğer yandan da bağımlıkla mücadele ve alkolün zararlarının anlatıldığı seminerler gerçekleştirmesi ve Yeşilay ile işbirlik içerisine girme sözü vermesi ise garip bir uygulama olarak göze çarptı.

İşte CHP'li İzmir Belediyesi'nin kuruluşu Grand A.Ş.'nin çıktığı şarap ihaleleri


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.