Türkiye'de bu da oldu, soyad, ilk defa torundan dedeye geçti: CHP adayı büyük dedesinin mezar taşına neden Müdafa yerine İmamoğlu yazdırttı?

1980'li yıllara kadar "Müdafa" olan soyadlarını mahkeme kararıyla İmamoğlu'na çeviren CHP adayının, atalarının soyadlarını inkara yönelip, soyadı "Müdafa" olan büyükdedesinin mezar taşına İmamoğlu yazdırması ise "Türkiye'de bu da oldu" dedirtti. Geçmişi 1800'li yıllara dayanan Müdafa soyadını terk ederek İmamoğlu soyadıyla devam eden CHP adayının, bunu bir seçim malzemesi olarak kullanması ise oldukça şaşırttı. Kendisi bedelli askerlik yaptığı ve 15 Temmuz darbe kalkışmasında sokağa çıkan vatandaşı "Sulh içinde demokrasiye sahip çıkarak bu süreci milletçe tahrik ve taşkınlık olmaksızın aşmalıyız" diyerek yatıştırmaya çalıştığı için tepkileri üzerine çekerken, büyükdedesini savaş kahramanı olarak lanse etmeye çalışarak "Cumhuriyet ve Dedem" başlıklı algı yaratma peşinde olduğu ifade ediliyor.

Türkiye'de bu da oldu, soyad, ilk defa torundan dedeye geçti: CHP adayı büyük dedesinin mezar taşına neden Müdafa yerine İmamoğlu yazdırttı?

CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun algı ve kurgu operasyonlarındaki skandalları bitmek bilmiyor. Geçmiş yaşamına başarı hikayesi arayışına giren İmamoğlu’nun, askerliğini bedelli olarak yapması nedeniyle farklı bir kurguya gittiği, bunun için de kimsenin tanımadığı babasının dedesini seçim malzemesi olarak kullandığı ortaya çıktı. CHP adayı, inanılmaz bir uyanıklık yaptı, ilk iş olarak dedesinin soyadını değiştirdi. Normalde, soyadı, dededen toruna geçerken, Türkiye’de bir ilk gerçekleşti, torundan dedeye soyadı intikali yaşandı. CHP adayı, mezar taşını bile sonradan yaptırdığı büyük dedesinin soyadını, “Müdafa” dan İmamoğlu’na çevirerek aklındaki kurguya yön verdi.
 
www.yerelkulisgazetesi.com’un ulaştığı yakın kaynaklar, İmamoğlu’nun, “Aslında, dedem, ‘İmamoğlu’ soyadını almak istemiş ama nüfus memuru, ‘Olmaz’ demiş, dedem de kendi kendisini savunduğu için ona “Müdafa” soyadını vermiş” şeklindeki açıklamalarının gerçekle örtüşmediğini söyledi. Çünkü, Müdafa soyadı, Ekrem İmamoğlu’nun dediği gibi gazi dedesiyle başlayan bir soyadı değil. Müdafa soyadının geçmişi, CHP adayının büyük dedesinin henüz doğmadığı 1800’li yıllara dayanıyor.
 
İmamoğlu’nun babasının dedesi 1900-1977 yılları arasında yaşarken, Müdafa soyadına, ilk kez anne tarafından büyükdedesi Hüseyin Müdafa ve baba tarafından büyükdedesi Mehmet Müdafa’da rastlanıyor. 1800’li yıllarda başlayan Müdafa ailesinin aynı soyadı taşıyan son temsilcileri ise babasının büyükdedesi Mevlüt Müdafa ve soyadı değişikliğine sonradan giden Ekrem İmamoğlu ile babası Hasan İmamoğlu.
 
Türkiye’de bu zamana kadar eşi benzeri olmayan bu uyanıklığa imza atan CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun, aile büyüklerinin soyadı Müdafa olmasına rağmen, İmamoğlu’na çevirmesinin tek nedeni ise soyadlarından yaratacağı algı operasyonuyla milliyetçi ve muhafazakar kesime pozitif mesaj iletmek. Tartışma konusu olan soyadı üzerinden savunma yapan İmamoğlu’nun, “Cumhuriyet ve Dedem” başlığıyla gündem yaratmaya çalışması ise , kendisinin bedelli askerlik yaptığının geri planda kalmasını istemesinden kaynaklanıyor.
 
CHP adayının, babasının dedesinin savaş yıllarına ait anlatabildiği savaş hikayelerinden sadece okuryazar olmadığı için mektup yazamadığı ve kendisine gelen mektupları başkasına okutmak zorunda kaldığı olması da özellikle dikkat çekti. Yakınları, CHP adayının, kimsenin tanımadığı büyükdedesi üzerinden kurgulama yaptığını ileri sürdü ve bunu da seçim malzemesi olarak kullandığını idida etti.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.