SAĞLIK Haberleri

Bel fıtığına ameliyatsız çözüm
12 Şubat 2016, 09:51 0
Bel fıtığına ameliyatsız çözüm
Türkiye’de 'yenileyici enjeksiyon' yöntemini uygulayan ilk doktorlardan biri olan Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Önder Taylan Çifçi, günümüzde en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan birinin bel fıtığı olduğunu söyledi. Orta yaşlarda daha sık rastlandığını, bel ağrısının önde gelen sebeplerinden biri olduğunu belirten Çifçi, “Yaşam kalitesi bozulan, hareket kısıtlılığı yaşayan, günlük işlerini yapmakta zorlanan bel fıtığı hastaları ‘Yenileyici Enjeksiyon Tedavisi’ ile yüz güldürücü sonuçlar alıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri Belgin Ercan oldu. 51 yaşındaki Belgin Ercan, halk oyunları hocasıyken yaşadığı bel fıtığı hastalığı sebebiyle dansı bırakmak zorunda kaldı. Birçok tedavi denedi, en son çare ameliyat denildi. Ameliyatsız yöntemleri araştırdı, ‘Yenileyici Enjeksiyon Tedavisi’ ile tanıştı, bel fıtığı rahatsızlığından kurtuldu, dansa geri döndü ve öğrencilerine kavuştu.” ifadesinde bulundu.
Kanser tedavisinde yeni umut ışığı
03 Şubat 2016, 11:56 0
Kanser tedavisinde yeni umut ışığı
Son yıllarda herkesin bütün ayrıntıları merakla takip ettiği kanser, genel olarak sessizce ilerliyor. Çağımızın hastalığı kanserle savaşta immünoterapi vücudun bağışıklık sistemini, kanserli hücrelere karşı etkili ve daha güçlü saldırılar yapacak şekilde güçlendirerek kanserli hücrelerin büyüme ve yayılmasını durduruyor.
Kanserli bir tümörün oluşma anı ilk kez görüntülendi
02 Şubat 2016, 11:21 0
Kanserli bir tümörün oluşma anı ilk kez görüntülendi
Bilim insanları, kanserli bir tümörün büyüyüp hareket etmesini ilk kez gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak görüntülemeyi başardı.
Şiddetli karın ağrınız varsa dikkat
28 Ocak 2016, 12:35 0
Şiddetli karın ağrınız varsa dikkat
Memorial Hizmet Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, yemek sonrası ortaya çıkan şiddetli karın ağrısının safra taşlarından kaynaklanabileceğini söyledi. Ünal, bu rahatsızlık tedavi edilmediği taktirde sarılık dahil, ciddi rahatsızlıkların doğmasına sebep olabileceğini vurguladı.
Pankreas kanseri belirtileri
27 Ocak 2016, 12:14 0
Pankreas kanseri belirtileri
En ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde ölüm oranı 70 yılda 3 kat arttı. Sinsi bir şekilde ilerleyen ve 40 yaşın altında da görülebilen pankreas kanserinin belirtilerini, ""Kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, bulantı-kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, sindirim zorluğu, camcı macunu renginde dışkılama, solgunluk, aniden ortaya çıkan ve aile öyküsü bulunmayan şeker hastalığı. şeklinde sıraladı.
'Astım hastalığı düzenli ilaç tedavisiyle iyileşiyor'
18 Ocak 2016, 09:46 0
'Astım hastalığı düzenli ilaç tedavisiyle iyileşiyor'
Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emin Mete, astıma yakalananların ilk sorusunun tamamen geçip geçmeyeceği olduğunu, bu hastalığın dört yıllık tedavi sürecinin ardından iyileştiğini söyledi.
Tiroid gözü de vuruyor
18 Ocak 2016, 09:38 0
Tiroid gözü de vuruyor
Boynun ön bölümünde bulunan tiroid sorununa bağlı olan Hipertiroidi körlüğe yol açıyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Haşim Uslu, gözün ön tarafının açıkta kalması, öne fırlaması ve çift görmenin tiroidin belirtilerinden olduğunu vurguladı.
Dikkat Çölyak hastası olabilirsiniz!
18 Ocak 2016, 09:33 0
Dikkat Çölyak hastası olabilirsiniz!
Genetik yatkınlığı olan kişilerde bir buğday proteini olan ‘gluten’ ile ilişkili sistemik bir hastalık olarak görülen çölyak hastalığı günümüzde hızla artıyor. Buna karşın birçok kişinin ise böyle bir hastalığı olduğundan haberi yok.
Bu yiyecekler sigara bıraktırıyor
18 Ocak 2016, 09:25 0
Bu yiyecekler sigara bıraktırıyor
Bazı yiyecekler sigarayı bırakmayı kolaylaştırıyor. ‘yemek.com’ isimli internet sitesi sigarayı bırakma yolculuğunda faydalı olan yiyecekleri açıkladı. Vücudu nikotinden ve toksinlerden arındıran, bronşları temizleyen, stresi azaltan ve yatıştırıcı etki gösteren bu besinler arasında, her mutfakta bulunan basit öneriler de yer alıyor.
 Gribe karşı hangi besinler tüketilmeli!
15 Ocak 2016, 08:39 0
Gribe karşı hangi besinler tüketilmeli!
Son günlerde grip vakalarında önemli bir artış yaşanıyor. Artık mevsimsel olarak adlandırılan domuz gribine karşı, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu ise antioksidan besinleri tüketmekten geçiyor. Uzmanlar, taze sebze ve meyvelerin tüketilmesinin besin çeşitliliğinin sağlanması açısından hastalıklara karşı önemli olduğunu söyledi.
'Mevsim değişiklerinde hastalıklara karşı beslenme düzenine özen gösterilmeli'
13 Ocak 2016, 06:06 0
'Mevsim değişiklerinde hastalıklara karşı beslenme düzenine özen gösterilmeli'
Denizli Devlet Hastanesi iç hastalıkları uzmanı Dr. Sema Ertürk, mevsime bağlı hava değişimlerinin birçok hastalığı beraberinde getirdiğini, korunmak için beslenme düzenine özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Havada yaşanan ani değişimlerin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve soğukla birlikte hastalıklarda önemli derecede artışlar yaşandığını ifade eden Ertürk, “Havada yaşanan ısı değişikliğiyle birlikte soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, alt ve üst solunum yolu hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları gibi mevcut hastalıkların görülme sıklığı artar.” dedi.
Domuz gribine karşı bitki çayları önerisi
13 Ocak 2016, 06:02 0
Domuz gribine karşı bitki çayları önerisi
Türkiye'de domuz gribi vakaları yeniden hortladı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu domuz gribinden 8 kişinin öldüğünü açıkladı. Uzmanlar etkenin daha önceden bilinen domuz gribinin biraz değişime uğramış tipi olduğunu belirtiyor. Günümüzde sağlık alanında gözlenen büyük gelişmelere rağmen hala virüslere karşı bizleri tam olarak koruyacak veya tedavi edecek ilaç seçenekleri çok sınırlı kalıyor. Grip aşısı uygulamasının da sınırlı bir koruma sağlayabildiğini belirten Yeditepe Üniv. Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi ve Fitoterapi Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, doğanın virüsler ile mücadelede bize çeşitli olanaklar sağladığını ve bu nedenle bitki çaylarından yararlanılmasının en akılcı ve güvenilir yöntem olduğunu vurguladı.
Hamilelikte psikolojik rahatsızlıklar artabiliyor!
13 Ocak 2016, 05:57 0
Hamilelikte psikolojik rahatsızlıklar artabiliyor!
Hamilelik, anne adaylarını doğum sonrasına kadar uzanan süreçte çeşitli psikolojik rahatsızlıklara açık hale getirebiliyor. Medilife Beylikdüzü Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu, hamilelerde depresyon, kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik problemlerin ortaya çıkabileceği uyarısında bulunarak, her 10 anne adayından birinde bu rahatsızlıkların belirlendiğini ifade etti.
13 Ocak 2016, 05:52 0
"Çocukları beslenme konusunda doğru bilinçlendirmeliyiz"
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, çocukların beslenme konusunda doğru bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Fazla kilolar bel kaymasına neden olabilir
13 Ocak 2016, 05:46 0
Fazla kilolar bel kaymasına neden olabilir
Fazla kilolar, aşırı ve dengesiz yük kaldırma, ileri yaşa bağlı kemik yıpranmaları ve yanlış hareketler sonucu bel kayması sorunu yaşanabiliyor. Uzmanlar, öncelikle fazla kilolardan kurtularak ideal kiloda kalmanın bel kayması açısından önemli olduğunu söyledi.
Alkol, sigara ve uyuşturucu vereme zemin hazırlıyor
13 Ocak 2016, 05:43 0
Alkol, sigara ve uyuşturucu vereme zemin hazırlıyor
Her yıl 4-10 Ocak tarihleri arasında, verem (tüberküloz) hastalığına dikkat çekmek ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilinç oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezai Taşbakan, veremin bulaşıcı, mikrobik ve en önemlisi ölümcül bir hastalık olduğunu söyledi. Taşbakan, “Alkol, sigara ve uyuşturucu, verem hastalığına zemin hazırlamakta ve tedavi süresince bu alışkanlıklar, hastalığın gidişatını olumsuz etkilemektedir." dedi.
Hamilelikte şeker, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir
13 Ocak 2016, 05:35 0
Hamilelikte şeker, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir
Hamilelik öncesi var olan veya hamilelik süresince ortaya çıkan diyabet ve hipertansiyonun anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabildiği, ancak gerekli önlemlerin alınması durumunda sağlıklı bir gebelik ve doğumun hiç de zor olmadığı bildirildi.
Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa ‘kolik’ olabilir
13 Ocak 2016, 05:25 0
Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa ‘kolik’ olabilir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Ahmet Demir, son yıllarda yeni doğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri olan kolik hastalığının öne çıktığını vurguladı. Demir, “Kesin nedeni tam olarak saptanamayan kolik sebebiyle bebekler, saatlerce ağlayabilirken anne babalar da endişeye kapılabiliyor. Koliğin ana belirtisi ağlama krizleridir.” dedi.
Kış aylarında hastalıklardan korunmanın yolları
13 Ocak 2016, 05:16 0
Kış aylarında hastalıklardan korunmanın yolları
Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, kış hastalıklarından korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Kış aylarında çocuklar, yaşlılar, gebeler, kalp, tansiyon, şeker, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların; soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bronşit ve zatürre gibi hastalıklara karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten Mollaoğlu, egzersiz yapmanın, uykusuz kalmamanın ve vitamin desteği almanın bu riskleri azaltacağını söyledi.
Yetersiz meyve ve sebze tüketimi kanseri tetikliyor!
13 Ocak 2016, 05:10 0
Yetersiz meyve ve sebze tüketimi kanseri tetikliyor!
Meyve ve sebzeler sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezleridir. Uzmanlar, günlük yeteri kadar tüketilen meyve-sebzenin kalp damar hastalıkları ile pek çok kanser tipi için koruyucu olmakla birlikte obezite ve yaşlanmaya karşı da bir kalkan görevi gördüğünü söyledi.
Kas ve eklem hastalıklarına karşı manuel terapi
13 Ocak 2016, 05:02 0
Kas ve eklem hastalıklarına karşı manuel terapi
Kas ve eklem hastalıklarına karşı masaj ile uygulanan manuel terapi yönteminin önemli bir tamamlayıcı tıp uygulaması olduğu belirtildi. Özellikle kas spazmı, kas gerilimi, eklem disfonksiyonu, sinir ve kas blokajları gibi birçok kas iskelet sistemi rahatsızlığını tedavi etmenin mümkün olduğu ifade edildi.
Domuz gribi en çok kronik hasta ve çocukları tehdit ediyor
11 Ocak 2016, 13:49 0
Domuz gribi en çok kronik hasta ve çocukları tehdit ediyor
Domuz gribi (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Bu virüse 'domuz gribi' denmesinin sebebi, domuzlarda görülen grip virüslerine çok benzemesidir. Uzmanlar, grip virüslerinin insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaştığını belirterek, domuz gribinin en çok gebe, kronik hasta ile çocukları tehdit ettiğin söyledi.
200'den fazla virüs sağlığı tehdit ediyor
04 Ocak 2016, 03:31 0
200'den fazla virüs sağlığı tehdit ediyor
Havaların tüm yurtta iyiden iyiye soğumasıyla birlikte, hekimlerin kapısındaki hasta sayısı, ciddi oranda artış gösterdi.
Ambulanslara 12 saniye içinde yol vermeyen yandı
26 Kasım 2015, 18:03 0
Ambulanslara 12 saniye içinde yol vermeyen yandı
Ambulanslara 12 saniye içinde yol vermeyen araçlara idari para cezası uygulanacak.
Reçeteye de para ödeyeceğiz !
07 Ekim 2011, 17:55 0
Reçeteye de para ödeyeceğiz !
Hükümet, 35 milyar lirayı aşan sağlık harcamalarını düşürmek için yeni önlemler aldı.